Surat, Gujarat
GST No. 24AAJPL1425D1Z8
Call 07942792849 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 300 Roll
| Usage/Application | Belt |
| Color | Pink |
| Material | Polyester |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 12mm |
| Length | 25 m |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1.8 inch |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Roll
| Usage/Application | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Thickness | 6 mm |
| Brand | I.H Elastic |
| Length | 25 m |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 2 inch |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Roll
| Usage/Application | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 20 mm |
| Length | 20 m |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 2 inch |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Roll
| Usage/Application | Belt |
| Color | Black |
| Material | Polyester |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 32 mm |
| Length | 25 m |
| Stretchable | Stretchable |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 2 inch |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Color | Red |
| Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Thickness | 65 mm |
| Stretchable | Non Stretchable |
| Length | 25 m |
| Width | 3 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
| Length | 25 m |
| Color | Red and Green |
| Material | Polyester |
| Thickness | 70 mm |
| Type | Single Sided |
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Stretchable | Stretchable |
| Pattern | Striped |
| Width | 5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Color | Lemon Green |
| Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Thickness | 70 mm |
| Stretchable | Stretchable |
| Length | 25 m |
| Width | 3.5 inch |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Color | Royal Blue |
| Width | 5 inch |
| Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Thickness | 65mm |
| Length | 25 m |
| Stretchable | Stretchable |
| Packaging Type | Roll |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Pattern | Striped |
| Thickness | 70mm |
| Color | Green |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Pattern | Striped |
| Color | Yellow |
| Material | Polyester |
| Length | 25 m |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 70mm |
| Width | 5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
| Pattern | Striped |
| Thickness | 50 mm |
| Color | Red |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Length | 25 m |
| Width | 3 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Roll
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Color | Blue |
| Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Thickness | 70 mm |
| Stretchable | Stretchable |
| Length | 25 m |
| Width | 4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Roll
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Length | 25m |
| Color | Yellow |
| Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Thickness | 70 mm |
| Stretchable | Stretchable |
| Width | 5 inch |
| Packaging Type | Roll |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Roll
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Length | 25 m |
| Color | Black |
| Width | 4.5 inch |
| Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Thickness | 70mm |
| Stretchable | Stretchable |
| Packaging Type | Roll |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Roll
| Length | 25 m |
| Usage/Application | Chair Binding |
| Width | 4 inch |
| Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 70 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
| Elastic Type | Webbing, Backrest elastic |
| Strength Grade | Heavy duty |
| Usage/Application | Sofa Binding |
| Application | Sofa, Chair, Bed, Care seat |
| Pattern | Striped |
| Color | As per requirement |
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Length | 25mtrSofa |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 35mm to 70mm available |
View Complete details